Martina: Ako som priniesla na Hidepark jogu

S jogou som začala pred štyrmi rokmi a chvíľu mi trvalo, kým som precítila, čo mi môže ponúknuť. Postupne som zistila, prečo sa po joge cítim lepšie, hoci aj po veľmi náročnom dni. S každou hodinou som sa cítila byť plná energie a párkrát som si dokonca aj poplakala. Myslím si, že joga by mala byť predovšetkým cestou k vlastnej autenticite. Preto je pre každého vhodný iný štýl jogy, či iný prístup učiteľa. Z toho vyplýva, že aj joga samotná znamená pre každého niečo iné. 
 
Ja vnímam jogu aj ako terapeutický zážitok, ktorý veľmi rada odovzdávam a zdieľam s ostatnými. Mám tiež veľmi rada ľudí a je pre mňa prirodzené s nimi zdieľať čo najviac, preto veľmi oceňujem myšlienky komunít v rôznych formách.
 

Keď som prišla do Thajska, aby som si spravila učiteľský kurz, pamätám sa, ako som hneď od začiatku mala v hlave myšlienku, že budem učiť jogu na Hideparku a s veľkým úsmevom som to oznamovala kamarátke. Len na Hideparku o tom ešte nevedeli :) 

 
Akonáhle sa trošku oteplilo, myšlienka sa vrátila späť a my sme s tímom z Hideparku všetko veľmi rýchlo dohodli. Až ma prekvapilo, ako hladko sa s nimi spolupracuje a že všetko, čo robia, robia na profesionálnej úrovni. Píšem to teraz hlavne pre tých, ktorí váhate, či ich osloviť s vašimi nápadmi. Hidepark je priestor pre kreativitu a sebarealizáciu a osobne si myslím, že každá spoločnosť by mala mať minimálne niekoľko takýchto priestorov.
 
Ďalším mojim snom bolo umožniť aj detičkám, aby prišli a zacvičili si s rodičmi. Tak vznikla joga pre začiatočníkov, ktorú mávame každý utorok o 17:00. Postupne prišli otázky, či nebude bývať hodina neskôr večer a či necvičíme viackrát týždenne, z čoho sa úplne prirodzene vyvinula aj hodina pre pokročilých, ktorá býva v pondelky o 18:00. Ďalší dôvod bol ten, že som rada, keď je na hodine menej ľudí a jednoduchšie sa hodina prispôsobí cvičiacim. Preto sa niekedy stáva, že aj joga pre pokročilých je vedená tak, aby tí, ktorí prídu a cvičia jogu prvýkrát rozumeli, ako správne cvičiť. 
 
 
Ak si z jogy spravíme dlhodobý zvyk, nenechá to náš život bez zmeny. Niekedy Vás možno neosloví prvá hodina, ani prvý učiteľ. Ja osobne som veľmi rada, keď mi niekto povie, že účinky jogy vníma aj v iných oblastiach, ako napríklad ústup migrény, alebo dokonca zlepšený štýl dýchania vo freedivingu.
 
Budem sa tešiť, ak sa niekedy prídete pozrieť na naše hodiny, vedené prevažne v štýle hatha jogy. Zároveň som veľmi vďačná tým, ktorí na jogu chodia pravidelne a umožňujú mi robiť pre mňa tak nádhernú a naplňujúcu činnosť – učiť jogu.
 
Martina Komorová (Asmi)