Ako si vyrobiť ekohnojivo

Rastliny pre svoj silný a zdravý rast potrebujú rôzny prvky. Základ tvorí známe zoskupenie NPK (dusík,fosfor,draslík). Tieto prvky ozdravujú nielen rastliny ale i pôdu. Pretože bez pôdy plnej života a zdravia, silné rastliny dopestujeme ťažko.

NPK ľudia časom nahradili umelými chemicky vytvorenými hnojivami, ktoré zdanlivo pomáhajú rastlinám, vyčerpávajú pôdu a už vôbec nie sú prospešné pre zdravie ľudí a krajiny.

V našej komunitnej záhrade KOZA sa vraciame k prírode a oživujeme múdrosti našich predkov, ktorí si pomáhali liečivou silou okolitej prírody. Takto z prírody a dokonca i z odpadu si vieme vytvoriť prírodné hnojivo, ktoré bez obáv môžeme použiť nielen v záhrade, ale i v interiéri.

Spoločne so záhradkármi sme sa pustili do tvorby liečivého elixíru pre rastliny a pôdu :)

Ako na to:

N - Dusík získame z kávovej usadeniny, ktorá je vlastne odpadom. My sme dostali takýto dar od neďalekej kaviarne. Takže kto nepije kávu, tak kaviarne či iné prevádzky budú len radi ak sa tohto "odpadu" zbavia. Takýto dusík vyživuje pôdu, priťahuje rôzne mikroorganizmy, dážďovky, ktoré vám pomáhajú s prevzdušňovaním a zúrodňovaní pôdy.

P – Fosfor sa nachádza v banánových šupkách, ktoré pred použitím dobre presušíme na slniečku. Kto neje banány, tak stačí natrhať pŕhľavu. My sme ju natlačili do 5l pohára, a zaliali vodou. Necháme takto macerovať 24 h. Pŕhľava uvoľní svoje cenné liečivé látky a aj fosfor :) 

Macerát z pŕhľavy obohatí ekohnojivo tiež o magnézium, železo a  spomínaný vápnik.

Je to proste super bylina :)

K – draslík nemusíme extra zháňať pretože sa nachádza aj v káve, v šupkách od banánu i v macerátoch rôznych burín/bylín. Nemusí to byť len pŕhľava. Môžete využiť napr. i pýr. Zdanlivo obťažujúca burina, ktorá vlastne chce len liečiť pôdu, ale i ľudí :). 

My sme do nášho hnojiva na posilnenie pridali ešte i vápnik v podobe rozdrvených vajíčkových škrupín.

A tak ako je na imunitu a proti rôznym plesniam či vírusom dobrý pre ľudí cesnak, tak to isté platí i pre rastliny. Tak šup s ním do nášho elixíru. 

Všetko sme spolu namixovali nechali 24 hodín stáť a potom už len stačí precediť a aplikovať v pomere 1 k 10. Čiže 1 pohárik hnojiva a 10 pohárikov vody. Polievame ku koreňom rastliniek.

Posilnené rastliny by mali byť odolné i proti voškám, skočkám a podobným neželaným návštevníkom.

Na začiatku proces môžeme opakovať raz za týždeň. Podľa toho v akom stave je vaša pôda a rastliny.

Nespotrebované zvyšky z hnojiva môžete nechať na políčku ako plošné kompostovanie, alebo šup na kompost. Keď sa vám to nepáči, že to nepekne na políčku vyzerá, tak vzniknutý bioodpad stačí zasypať troškou zeminy, alebo slamou.

Naše pomery v 5l pohári:

  • Poloplný pohár pŕhľavy čerstvo natrhanej
  • Miska cesnaku cca 200g
  • Škrupiny cca z 20 vajíčok
  • Cca 300g kávovej usadeniny
  • Ak by ste použili na hnojivo namiesto pŕhľavy šupky od banánu, tak na toto množstvo je ich treba cca 10kusov.

Želáme pôde a rastlinkám dobrú chuť a veľa zdravia, ktoré potom odovzdajú vám :) 


Napísala: Zuza Kiripolská Ščasná

#komunitna_zahrada_KOZA
#ekohnojivo_handmade
#zdravaPoda_zdraveRastliny_zdraviLudia